اطلاعات عمومی

راهنمای جامع و تخصصی انتخاب ترانس برق و استابلایزر

best-stabilizer

راهنمای جامع و تخصصی انتخاب ترانس برق و استابلایزر

راهنمای خرید ترانس برق و استابلایزر برق

یکی از ضروری ترین دستگاه هایی که امروزه برای حفظ لوازم برقی با ارزش شما نیاز است ترانس برق و یا استابلایزر است.

ترانس برق تثبیت شدن ولتاژ و عملکرد بهینه لوازم برقی را تضمین می کند. خرید ترانس استابلایزر یک راه حل  برای محافظت از تمام کالاهای الکترونیکی در خانه و محل کار شما با پاسخ بهتر به نوسانات ولتاژ است.

راهنمای خرید ترانس برق و استابلایزر یکی از خدماتی است که البرز ترانسکو ارائه میدهد.

در این حال ممکن است منجر به آسیب دائمی به لوازم برقی و سایر مشکلات مانند گرمای بیش از حد و کاهش بهره وری می شود.

اکنون که اهمیت ترانس استابلایزر را می دانید، خرید یک ترانس استابلایزر مناسب جهت جلوگیری از هزینه های اضافی ضروری است.

در ادامه به راهنمای خرید ترانس برق مناسب خواهیم پرداخت.

ما در البرز ترانسکو در تلاشیم تا با ارائه مشاوره فنی و تخصصی رایگان ترانس استابلایزر مقرون به صرفه، قابل اعتماد و متناسب با نیاز شما را ارائه دهیم.

transco=”۱۰۰۰″ height=”600″ />

در ادامه راهنمای خرید ترانس برق مناسب به موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • ترانس استابلایزر چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟
  • تفاوت ترانس معمولی با ترانس اتوماتیک چیست؟
  • تکنولوژی ترانس استابلایزر ها چند دسته است؟
  • معرفی چند برند معروف برای ترانس استابلایزر و بررسی مزایا و معایب آن ها

ترانس برق چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

ترانس استابلایزر یک دستگاه الکتریکی است که برای ارائه ولتاژ خروجی ثابت، صرف نظر از هرگونه تغییر نوسان در منبع ورودی استفاده می شود.

درواقع ترانس استابلایزر درحد واسط منبع اصلی ورودی برق و لوازمی که می خواهیم محافظت شوند قرار می گیرند، نوسانات ولتاژی احتمالی را برطرف می کنند و جریان ولتاژی سالم را به مصرف کننده می رسانند.

اشتباه شایعی که وجود دارد این است که گروهی از افراد ترانس برق را با دستگاه هایی مثل موتور برق</strong>، UPS و یا اینورتر اشتباه می گیرند که در ادامه راهنمای خرید ترانس برق به شفاف سازی این دستگاه ها می پردازیم.

موتور برق:

موتور برق یا ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند که با این انرژی با سوخت هایی مثل بنزین، گاز یا گازوئیل تامین می شود.

در حالی که هیچ ترانس استابلایزری انرژی الکتریکی تولید نمی کند بلکه آن را اصلاح می کند. نکته قابل توجه این است که ولتاژی تولیدی توسط موتور برق می تواند نوسان داشته باشد.

برای حل این مشکل می توان در مسیر موتور برق ترانس استابلایزر قرار داد تا جریان سالم برای لوازم الکتریکی تامین گردد.

باید به این نکته توجه کرد که فرکانس موتور برق باید با فرکانس مدار ترانس استابلایزر که در ادامه قرار می گیرد یکسان باشد.

UPS:

یو پی اس یا Uninterruptible Power Supply یک منبع تغذیه است که با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، در زمان نبود برق، موقتا برق ذخیره شده را به مصرف کننده ها می رساند.

بعضی از یو پی اس ها، استابلایز هم دارند اما دقت آن ها به اندازه ترانس استابلایزر نیست.

در نتیجه شاید یو پی اس بتواند کار ترانس استابلایزر را انجام دهد اما ترانس استابلایزر نمی تواند جایگزین یو پی اس باشد و عملکرد آن ها کاملا متفاوت است.

اینورتر  (Inverter):

اینورتر، نورتور، درایو موتور، درایو، کنترل دور موتور، درایو سرعت قابل‌تنظیم، درایو AC، درایو سرعت متغیر VFD و میکرو درایو به طور هوشمندانه جریان مستقیم برق DC را به جریان متناوب AC تبدیل میکند.

در اینورترها برق AC شهری، که برق متناوبی با ولتاژ ۲۲۰ ولت و فرکانس ۵۰ هرتز است، ابتدا به برق DC تبدیل می‌شود؛

اما عملکرد اصلی اینورتر زمانی است که دوباره این برق را به برق متناوب AC، اما با ولتاژ و فرکانس موردنیاز دلخواه و متناسب با کارکرد برقی مصرف‌کننده تبدیل می‌کند.

با توجه به توضیحی که ذکر شد عملکرد اینورتر کاملا با ترانس استابلایزر متفاوت است و نمی توانند جایگزین یکدیگر شوند.

تفاوت استابلایزر با ترانس اتوماتیک چیست؟

این دو دستگاه تا حد زیادی عملکرد مشابهی دارند اما تفاوت استابلایزر و ترانس اتوماتیک چیست؟ این سؤال ممکن است برای بیشتر افراد ایجاد شود و میان خرید استابلایزر یا ترانس اتوماتیک دچار تردید شوند.

یکی از موارد مربوط به تفاوت ترانس و استابلایزرها افت ولتاژ از طریق رله‌های تعبیه شده در ترانس‌های اتوماتیک است که به صورت پله‌ای اصلاح می‌شود، اما در ادامه باید گفت ولتاژ خروجی روی یک عدد ثابت نمی ماند بلکه در یک بازه مناسب و استاندارد تثبیت می‌شود.

بازه ترانس‌های اتوماتیک بین ۱۰ تا ۱۵ ولت می باشد.

از ویژگی‌های مثبت ترانس‌های برق اتوماتیک نسبت به استابلایزر(تکنولوژی سروو موتوری) را می‌توان سرعت بالاتر سوییچینگ، قیمت مناسب ‌تر، و هزینه نگهداری و تعمیر ترانس اتوماتیک نسبت به استابلایزر دانست.

اصلاح ولتاژ در استابلایزرهای سروو موتوری، به واسطه یک موتور دی‌سی و سیم پیچ مسی حلقوی رخ می دهد.

این تکنولوژی نسبت به ترانس اتوماتیک رله‌ای جدیدتر و دارای کارایی بیشتری هستند و دقت اصلاح ولتاژ بالاتری(بازه ولتاژ در استابلایزرها ۵ ولت و ولتاژ خروجی در محدوده ۲۱۵ تا ۲۲۵ ولت است) دارند اما در عوض استهلاک بالاتری دارند

از دیگر تفاوت ترانس اتوماتیک و استابلایزر می‌توان به راندمان بالاتر و همچنین طول عمر بیشتر اشاره کرد.

 

تکنولوژی ترانس استابلایزر ها چند دسته است ؟

ترانس استابلایزر رله ای:

در این سیستم یک ترانس با استفاده از چند رله که سرهای خروجی سیم پیچ ها را متناسب با ولتاژ برق شهر تعیین می‌کند ، برق را به صورت پله ای اصلاح می‌کند.

این مدل از استابلایزر برای استفاده در مکان‌هایی که نوسانات برق شهر به صورت لحظه‌ایی بوده بهتر است زیرا در کسری از ثانیه افت ولتاژ را جبران نموده و مانع از آسیب دیدن لوازم برقی می‌گردد اما رنج تغییر ولتاژ در آنها حدود ۱۰ الی ۱۵ ولت می‌باشد

(البته این رنج تغییر ولتاژ در انواع برندها می‌تواند متفاوت باشد)

به این صورت که در مدلهایی که تغییرات ۱۵ ولت است ، رله زمانی عمل می‌کند که برق شهر به زیر ۲۰۵ ولت یا بالای ۲۳۵ ولت رسیده باشد.

ترانس استابلایزر سرووموتور:

در این مدل ترانس برق به صورت حلقوی بوده و به جای رله ، تغییرات ولتاژ برق شهر با استفاده از یک بازو جاروبک ، روی ترانس که به صورت هوشمند کنترل می شود ، اصلاح می گردد .

در این نمونه اصلاح افت یا افزایش ولتاژ برق شهر در بازه ی بسیار کمتری ، حدود ۳ ولت و با دقت بیشتری انجام می‌گیرد ولی به خاطر سیستم مکانیکی از سرعت کمتری نسبت به نمونه رله ای بهره می‌برد که این امر موجب می‌گردد از استبیلایزر سرو موتوری در محل هایی استفاده شود که ولتاژ برق شهر به صورت دائمی بالاتر از حد مجاز یا پایین تر از آن باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با تکنولوژی سرووموتور این مقاله را مطالعه کنید

استابلایزر سوئیچینگ:

ساختار این دستگاه بر پایه کلید‌زنی با بهره‌گیری از کلید‌های نیمه‌هادی IGBT گسترش یافته و با روش کنترل پهنای پالس به تثبیت دامنه ولتاژ خروجی می‌پردازد. این آرایش نوآورانه، افزون بر‌آنکه می‌تواند ولتاژ خروجی را در اندازه نامی نگاه دارد، دارای کارکردی بدون فرسایش است و با شتابی بسیار زیاد به جبران نوسانات ولتاژ می‌پردازد.

برای نمونه این دستگاه می‌تواند جهش آنی ولتاژ به اندازه ۶۵ ولت را در کمتر از ۴ هزارم ثانیه جبران نماید. درحال حاضر تنها برند موجود در بازار که از این تکنولوژی بهره برده است شرکت ریزپردازان مدار سبز با نام تجاری پرنیک در سری دستگاه های XI می باشد.

 

brands-faratel-pornic-alja

معرفی چند برند معروف برای ترانس استابلایزر و بررسی مزایا و معایب آن ها

خرید بهترین ترانس استابلایزر این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید از مشکلات نوسان برق جلوگیری کنید.

لوازم برقی خود را ، با توجه به قیمت های بالای لوازم برقی، بیمه کنید اما با وجود تنوع گسترده ی انواع برند ها و تکنولوژی های موجود در بازار نمی توانند دستگاه مورد نظر خود را در بازار پیدا کنند.

در ادامه راهنمای خرید ترانس برق به بررسی چند برند خواهیم پرداخت

فاراتل

شرکت فاراتل در سال ۵۲ رسما شروع به فعالیت نمود، در آن زمان با پیش بینى دقیقى از نقش تجهیزات الکترونیک در دنیاى آینده و لزوم حفاظت از آنها در پهنه سرمایه گذاری هاى عظیم ملى با تکیه بر فن آوری های پیشرفته خود، در مدتی قریب به نیم قرن، صدها هزار میلیارد ریال از انواع محصولات الکترونیک خانگی، اداری، تجاری و خدماتی را در مقابل نوسانات و قطع برق محافظت نموده و با تامین برق دائم و بدون وقفه، علاوه بر حفاظت تجهیزات سخت افزاری ، حجم عظیمی از ذخایر اطلاعاتی را برروی انواع حافظه های الکترونیکی نگهداری نموده است .

شرکت فاراتل در هر دوره ای به فراخور نیاز جامعه پیش رفته و نیاز هارا با تولید داخلی و ملی پاسخ داده است از این رو، حقاً عنوان “پیشرو صنایع الکترونیک در ایران” را بدست آورده است.

برند فاراتل دستگاه های الکترونیکی دیگر مانند UPS – باطری – کابینت باطری – تجهیزات جانبی یو پی اس  نیز تولید میکند

تکنولوژی به کار رفته در این برند تکنولوژی رله ای می باشد و سیم پیچ ترانس استابلایزر های فاراتل تمام مس می باشد.

در حوزه ی ترانس استابلایزر دارای سری دستگاه های AVR – STB – Prince می باشد.

پایین ترین توان موجود برای ترانس فاراتل ۲ کاوا (stb2000) و بالاترین توان آن ۱۲ کاوا (stb12000) می باشد

تنها سری سه فاز ترانس فاراتل Farapower253 می باشد که توان خروجی آن بر روی هر فاز ۶ کاوا می باشد و افت ولتاژ را از ۱۵۵ ولت جبران می کند

خدمات پس از فروش این برند شامل یک سال گارانتی و ۵ سال تامین قطعات می باشد و گارانتی آن شامل مناطقی که کنتور ندارند نمی شود.

پرنیک

ریزپردازان مدار سبز با نام تجاری پرنیک با داشتن تیمی متخصص، مجرب، متعهد و چالش دوست توانسته در راه پیشرفت در زمینه طراحی و ساخت ترانس اتوماتیک و استابلایزر تک ‌فاز و سه‌ فاز گام‌های بلندی بردارد.

هر ساله ضمن افزایش کارآیی و بهبود محصولات پیشین، بر تنوع فناوری‌ها و محصولات خود نیز بیفزاید و از این راه جایگاهی ممتاز برای خود رقم بزند.

احترام به سلیقه خریداران و هماهنگ سازی محصولات با نیازها و الزامات زندگی امروزه زمینه ساز آن شده که مشتریان، وفادار به محصولات شرکت و فروشندگان، مشتاق برای فروش ترانس اتوماتیک و استابلایزر پُرنیک باشند.

این شرکت به طور تخصصی درحوزه ی ترانس استابلایزر فعالیت می کند و محصولات دیگری ندارد

تکنولوژی به کار رفته در این برند رله ای و سوئیچینگ می باشد.برند پرنیک تنها برند ایرانی تولید کننده ی ترانس استابلایزر با تکنولوژی سوئیچینگ می باشد.

سری های مختلف ترانس پرنیک

برند پرنیک در حوزه ی ترانس استابلایزر دارای سری دستگاه های ECO – XI – ۳XI – ۳XP می باشد.

سری ECO ، ترانس استابلایزر تک فاز رله ای وسری ۳XP ، ترانس استابلایزر سه فاز رله ای از این برند است.

سری XI ، ترانس استابلایزر تک فاز سوئیچینگ  وسری ۳XI ، ترانس استابلایزر سه فاز سوئیچینگ از این برند است.

پایین ترین توان موجود برای ترانس استابلایزر های رله ای تک فاز پرنیک ۱ کاوا ( ECO1000 و ECO1000FULL ) و بالاترین توان ۱۶ کاوا ( ECO16000FULL ) و برای ترانس استابلایزر های رله ای سه فاز ۱۰ کاوا ( ۳XP10 ) و بالاترین توان موجود ۴۵ کاوا ( ۳xp45 ) است و توان های بالاتر آن قابل سفارش است.

پایین ترین توان موجود برای ترانس استابلایزر های سوئیچینگ تک فاز پرنیک ۷ کاوا ( XI7 ) و بالاترین توان ۲۰ کاوا ( XI20 )

برای ترانس استابلایزر های سوئیچینگ سه فاز ۳۰ کاوا ( ۳XI30 ) و بالاترین توان موجود ۱۲۰ کاوا ( ۳XI120 ) است و توان های بالاتر آن قابل سفارش است.

از دیگر ترانس استابلایزر هایی که این برند را از سایرین متفاوت می کند دستگاه ECO12000 WIDE می باشد که توانایی جبران افت ولتاژ از ۸۰ ولت را داراست و برای مناطقی که افت ولتاژ شدید دارند مناسب است.

از خدمات پس از فروش پرنیک شامل دو سال گارانتی بی قید و شرط می باشد که فقط ضربه و آب خوردگی دستگاه را شامل نمی شود.

قابل تمدید می باشد همچنین تا یک هفته در صورت عدم رضایت و یا درخواست دستگاه با توان بالاتر دستگاه را عودت دهید

آلجا

شرکت آمایش لوازم جانبی الکترونیک و صنعت روز با نام اختصاری ” آلجا ” در سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز نموده است.

در بدو امر هدف این شرکت تأمین لوازم و تجهیزات جانبی مورد نیاز صنایع کشور بوده است که در نهایت به صورت تخصصی در زمینه تجهیزات برق بدون وقفه (UPS)

تثبیت کننده ولتاژ (stabilizer)

باتری

سایر تجهیزات مرتبط

فعالیت خود را گسترش داده است. در این راستا تمام تلاش خود را در بکارگیری برترین تکنولوژی های روز دنیا از کشورهای پیشرو در زمینه فن آوری به عمل آورده است.

تکنولوژی به کار رفته در ترانس استابلایزر های آلجا سرووموتور است.

برند آلجا در حوزه ی ترانس استابلایزر دارای سری دستگاه های AVR – SVC – SBW – TNS می باشد.

خدمات پس از فروش این برند شامل یک سال گارانتی می باشد

در صورت نیاز به اطلاعات دقیق تر برای انتخاب ترانس برق و استابلایزر با توجه به محل، افت ولتاژ و… و محسابه ی توان مصرفی این مقاله را مطالعه کنید

شرکت البرز ترانسکو با سالها تجربه در زمینه فروش تخصصی انواع محصولات با کیفیت و اورجینال الکترونیکی گام مهمی در این صنعت برداشته است. راهنمای خرید ترانس برق مناسب، کار نسبتا سختی است.

حتما قبل از خرید باید اطلاعات کاملی از دستگاه مورد نیاز داشته باشید که نمونه انتخابی هم از نظر توان و هم تکنولوژی به بهترین شکل پاسخگوی نیازهای شما باشد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Brands:

فرم درخواست مشاوره و کارشناسی

نام و نام خانوادگی
پذیرش قوانین و مقررات(ضروری)